ceskyenglishdeutsch
Meditace nebo psychoterapie?

Rozhovor J. Honzíka s psychoterapeutkou a učitelkou meditace Jitkou Vodňanskou o meditaci, psychoterapii a možnostech jejich prolínání pro Magazín Maitrea 

Reflections on Psychotherapy, Focusing, and Meditation
John Welwood
  
Ve svém významném článku z roku 1980 popisuje americký psycholog John Welwood na základě vlastních zkušeností vztah mezi psychoterapií, focusingem a meditací. Článek v angličtině si můžete stáhnout zde:
 
John Welwood: Reflections on Psychotherapy, Focusing, and Meditation

Tisíc a jeden způsob sebe-uchopování
aneb opravdu musíme být někým, než se můžeme stát nikým?

Rozhovor Andrewa Cohena s Jackem Englerem
  
Rozhovor A. Cohena s průkopníkem transpersonální psychologie, psychoterapeutem a meditačním učitelem Jackem Englerem, autorem slavného (a provokativního článku) Being Somebody and Being Nobody, ve kterém vysvětluje, proč nejprve potřebujeme posilovat schopnosti svého ega, abychom byli schopni lépe rozvíjet naši duchovní praxi.
  
►► Jack Engler: Opravdu musíme být někým, než se můžeme stát nikým?

O meditaci, psychoterapii a psychospirituální krizi
Jan Benda

 
Meditační praxe tradovaná v různých podobách jednotlivými buddhistickými školami na Západě v posledních desetiletích již poměrně zdomácněla, podobně jako asijská bojová umění či cvičení jógy. Buddhovo učení je veřejností často vnímáno spíše jako forma psychohygieny nebo metoda osobnostního rozvoje než jako klasické náboženství, a jistá paralela mezi buddhismem a psychoterapií proto asi málokoho překvapí. Přes podobnost v cílech a částečně i prostředcích meditační praxe a psychoterapie existují mezi oběma těmito metodami i důležité rozdíly.