ceskyenglishdeutsch
The Paradoxical Theory of Change
Arnold Beisser, M.D.

Beisserův krátký článek Paradoxní teorie změny z roku 1970 je vedle díla Fredericka Perlse jedním z nejvlivnějších textů v oblasti Gestalt terapie.

For nearly a half century, the major part of his professional life, Frederick Perls was in conflict with the psychiatric and psychological establishments. He worked uncompromisingly in his own direction, which often involved fights with representatives of more conventional views. In the past few years, however, Perls and his Gestalt therapy have come to find harmony with an increasingly large segment of mental health theory and professional practice...

Jediný gram kontaktu s klientem je důležitější než tuna odborného vedení
Rozhovor s Gabrielou Hoppe o biosyntéze
Jan Honzík pro Magazín Maitrea (prosinec 2013, nezkrácená verze)

Gabriela Hoppe je německá psychoterapeutka a uznávaná odbornice v psychoterapii zaměřené na tělo. Začínala jako sociální pedagožka a arteterapeutka, později absolvovala výcvik v biosyntéze u jejího zakladatele Davida Boadelly a jeho ženy Silvie. Působí jako lektorka a supervizorka biosyntézy v Německu, Švýcarsku, Brazílii, Izraeli, USA a v České republice. Gabriele je spoluzakladatelkou Německého institutu pro akupunkturu, kde také přednáší. Ve své soukromé praxi se věnuje také prenatální a perinatální psychologii.

Nepromarněte svůj kubický centimetr šance
Rozhovor s Johnem Wilkinsonem o učení ruského mystika G. I. Gurdžijeva 
Jan Honzík pro Magazín Maitrea (srpen 2013, nezkrácená verze)

John Wilkinson (*1929) byl mnoho let žákem a posléze spolupracovníkem anglického matematika a filosofa, učitele „Čtvrté cesty“ a přímého žáka G. I. Gurdžijeva, J. G. Bennetta. Specializoval se na výuku Gurdžijevovských pohybů (tanců) a byl uznávaným učitelem aikida a juda. Studoval také u dalších významných duchovních učitelů v Indii a na Středním Východě. Nyní sdílí vlastní zkušenosti a poznatky s těmi, kdo mu chtějí naslouchat.

Snění - královská cesta k probuzení
Rozhovor s Michaelem Katzem o lucidním snění
Jan Honzík pro Magazín Maitrea (duben 2013, nezkrácená verze)

Zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud považoval sny za královskou cestu do nevědomí. Pro Fritze Perlse, zakladatele Gestalt terapie, byly sny zase královskou cestou k integraci osobnosti. Současný americký psycholog Michael Katz nazývá snění – v souladu s tibetskou jógou snu – „královskou cestou k osvícení“. 

Rozhovor s Lídou Chrášťanskou nejen o holotropním dýchání
Jan Honzík pro Magazín Maitrea (červen 2013, nezkrácená verze)

PhDr. Ludmila Chrášťanská vede od roku 1994 centrum osobního rozvoje v Nesměni. Absolvovala výcvik v holotropním dýchání u profesora Grofa, několikrát mu asistovala na workshopech v Brazílii, Itálii a Švýcarsku. Je učitelkou Tanců univerzálního míru. Má výcvik v sufi soulworku u Mariam Baker, které se říká „porodní bába duší“. Učila se od Jyotti a také od šamanů v Brazílii a Peru, dovolené tráví na vipassaná nebo sufi retreatech. Baví ji spojování různých duchovních cest.

Ájurvéda není jen exotické wellness 
Rozhovor s Petrem Pletichou o ájurvédském přístupu ke zdraví a nemoci.
Jan Honzík pro Magazín Maitrea (říjen 2013, nezkrácená verze)

Petr Pleticha vystudoval ájurvédu v Londýně na Mayur University, pobočce Manipal University India pro studia ájurvédy. Díky svému zájmu o hindštinu a sanskrt, védskou kulturu a její duchovní dědictví strávil v Indii přibližně tři roky také jako učitel angličtiny, poutník a student. V Indii vykonával ájurvédskou praxi v nemocnici SDM Udupi a na klinice svého učitele, Dr. Ákáše Kembhavi. Ájurvédu se snaží zprostředkovávat s ohledem na zachování jejích tradičních hodnot, znalostí medicíny, filozofie a etických zásad. Provozuje soukromou praxi v západních Čechách, kde zakoupil starou faru a předělává ji na  ájurvédské centrum. 

Rozhovor s Ivanem Verným o Procesově orientované psychoterapii
Jan Honzík pro Magazín Maitrea (únor 2014, nezkrácená verze)

Ivan Verný je psychiatr a psychoterapeut, věnuje se zejména procesově orientované práci.  Narodil se na Slovensku a v roce 1969 odešel s rodiči do Švýcarska. Se svou ženou a dvěma dcerami žije nedaleko Curychu, kde provozuje soukromou psychoterapeutickou praxi. Učí komunikaci, procesově orientovanou psychologii a systemické konstelace, vede sebezkušenostní semináře a v současné době také (spolu se St. Studentovou a A.Karia) první výcvik v procesově orientované psychoterapii v Čechách.

Strach a životní cykly
Roman Žižlavský

Strach. Samotné to slovo nahání nepříjemný pocit. Už jen svým zvukem - str jako když vám drkotají zuby, ach jako výkřik úleku a bolesti. Je to strašné, útočí na nás strašidla, strneme hrůzou. Existují jisté konstanty, které jsou nám všem společné nezávisle na individuálním nastavení, místě narození, tradici. Pocit strachu je jednou z těchto společných zkušeností. Můžeme jej znát v mnoha velmi odlišných podobách. Od jemných obav, které mohou být dokonce vzrušivě příjemné, až po ochromující děsivé ataky paniky, které nás zaplaví a mohou rozbourat naši sebedůvěru jako uragán. Strach je v nás pevně zakořeněn nezávisle na míře inteligence a civilizovanosti...